مدیریت هچری یا دستگاه جوجه کشی برای جوجه درآوری شترمرغ بسیار اهمیت دارد. مشکلات جوجه درآوری می تواند ناشی از تغذیه نامناسب شترمرغ های مولد، جفت گیری، جابجایی نامناسب تخم ها، اختلالات عملکرد دستگاه جوجه کشی و مشکلات رطوبت یا دما باشد. یکی از موارد بسیار مهم در افزایش جوجه درآوری شترمرغ، تأمین ویتامین ها و مواد معدنی در شترمرغ های مولد می باشد که با استفاده از مکمل ویژه شترمرغ در جیره شترمرغ های مولد انجام می شود. مدیریت موفقیت آمیز جوجه کشی در اندازه متوسط به تخصص و توجه به جزئیات بالایی نیاز دارد. نظافت و تمیزی تجهیزات و محیط بسیار مهم است. ساختمان جوجه کشی باید برای دوام و سهولت تمیزکاری طراحی شود. باید اندازه کافی برای کنترل حجم تخم شترمرغ پیش بینی شده داشته باشد و باید شامل مناطقی برای تمیز کردن و جمع آوری تخم ها، سینی تخم، خنک سازی و ذخیره سازی، انکوباسیون و جوجه کشی، نگهداری جوجه، شستشو و ذخیره سازی تجهیزات، و همچنین امکانات اداری و بهداشتی باشد. تجهیزات مورد نیاز برای جوجه کشی شامل ژنراتور آماده به کار، دستگاه جوجه کشی، میزهای سرویس، ضدعفونی کننده ها، شستشو دهنده های پر فشار، واشر سینی و چرخ دستی است. انکوباتورها و دستگاه های جوجه کشی که می توانند برای تخم شترمرغ مورد استفاده قرار گیرند، توسط شرکت های تجاری مختلفی تولید و فروخته می شوند.

شرایط جوجه کشی شترمرغ

جوجه کشی مناسب شترمرغ نقش بسیار مهمی در کیفیت جوجه شترمرغ و به دنبال آن پرورش شترمرغ دارد. تخم شترمرغ را باید در انتها در دمای اتاق ۶۵ تا ۷۰ درجه فارنهایت یعنی ۱۸/۳ تا ۲۱/۱ درجه سانتیگراد نگهداری کرد. در طول این مدت نگهداری، تخم ها باید دو بار در روز چرخانده شود. در صورتی که تخم ها ۲ تا ۴ روز پس از تخمگذاری درون انکوباتور قرار داده شوند، جوجه درآوری بهتر خواهد بود. ذخیره سازی طولانی تر قابلیت جوجه ریزی را کاهش می دهد. هرگز تخم های بیش از حد کثیف را درون دستگاه قرار ندهید. کود یا خاک باید به آرامی با کاغذ سنباده نرم از روی تخم شترمرغ پاک شود. به طور کلی شستن تخم شترمرغ توصیه نمی شود مگر اینکه کاملاً ضروری باشد. فقط در شرایط آلودگی شدید باید تخم شترمرغ ها در طی مراحل تمیز کردن مرطوب شوند. تخمهای کثیف را می توان با محلول ۳ درصد پراکسید هیدروژن موجود در بازار شستشو داد. اگر قرار است تخم شترمرغ شسته شود، آب شستشو باید حداقل ۵ تا ۶ درجه سانتی گراد گرمتر از تخم شتر مرغ باشد. همچنین باید برای هر تخم یک حوله اختصاصی وجود داشته باشد و از حوله ها نباید دوباره استفاده شود. نباید از مواد ضدعفونی کننده استفاده شود. استفاده از مواد ضد عفونی کننده در محلول تمیز کننده می تواند کوتیکول پوسته تخم شترمرغ را تغییر داده و بر میزان اتلاف آب در طی جوجه کشی تأثیر بگذارد، بنابراین احتمالاً بر کیفیت جوجه و زمان هچ تأثیر منفی می گذارد.

زمان انکوباسیون برای جوجه کشی شترمرغ بین ۳۹ تا ۴۴ روز و بطور متوسط 42 روز است. شرایط مطلوب جوجه کشی شترمرغ در محدوده ۹۷ تا ۹۸/۴ درجه فارنهایت یا ۳۶/۱ تا ۳۶/۹ درجه سانتی گراد حرارت لامپ خشک با رطوبت نسبی در محدوده ۲۰ تا ۳۰ درصد (لامپ مرطوب ۶۷ تا ۷۳ درجه فارنهایت یا ۱۹/۵ تا ۲۲/۸ سانتی گراد) است. رطوبت مطلوب جوجه کشی برای تخمهای شترمرغ ۲۵ درصد است تا ۱۵ درصد از توده تخم مرغ اولیه در طی دوره جوجه کشی ۴۵ روزه کاهش یابد. هرچه دمای لامپ خشک بیشتر باشد، باید رطوبت نسبی کمتری داشته باشد. به عنوان مثال در دمای لامپ خشک ۳۶/۸ درجه سانتی گراد تخمین زده می شود که رطوبت نسبی باید تا ۲۰ درصد باشد، در حالی که در دمای انکوباسیون ۳۶/۴ درجه سانتی گراد ممکن است رطوبت نسبی مورد نیاز ۳۰ درصد باشد. پس از جوجه کشی، باید جوجه ها فقط برای مدت زمان کافی برای خشک شدن بدون دهیدراته شدن بدن در هچری باقی بمانند. جوجه ای که بلند می شود و حرکت می کند آماده است تا از دستگاه خارج شود. به طور متوسط ، زمان نگهداری پس از هچ باید حدود ۱۲ ساعت باشد.