نحوه تغذیه مادیان در دوران بارداری نه تنها بر رشد و نمو در رحم تأثیر می گذارد، بلکه می تواند تأثیرات مادام العمری روی کره اسب داشته باشد. رژیم غذایی مادیان شما بر سلامت استخوان و تاندون کره اسب، رشد عصبی، وضعیت ایمنی و موارد دیگر تأثیر می گذارد. اگر خوراک اسب شما فاقد مواد مغذی کلیدی باشد، ممکن است خطر عوارض در دوران بارداری و بهبودی طولانی‌تر پس از تولد وجود داشته باشد. طراحی دقیق نحوه تغذیه و مدیریت مادیان در دوران بارداری، بهترین شروع را به کره اسب شما می دهد و از سلامت و طول عمر آن حمایت می کند.

خوراک دادن به مادیان آبستن

برنامه ریزی برنامه تغذیه برای مادیان شما باید حتی قبل از شروع پرورش آن آغاز شود. تغذیه سالم به حمایت از باروری و ایجاد ذخایر مواد مغذی مادیان شما برای پاسخگویی به نیازهای بالای اواخر بارداری و اوایل شیردهی کمک می کند. اگر رژیم غذایی مادیان از نظر یک ماده مغذی کلیدی کمبود داشته باشد، از این ذخایر بدن استفاده می کند تا نیازهای کره اسب را تأمین کند. اما کمبودهای قابل توجه در رژیم غذایی قابل جبران نیست و می تواند منجر به افزایش خطر ابتلا به موارد زیر شود:

  • از دست دادن بارداری.
  • جفت ماندگی.
  • از دست دادن قدرت اسکلتی در مادیان.
  • ضعف در کره اسب.
  • مشکل در شیر دادن.
  • اختلالات استخوان، تاندون و ماهیچه در کره اسب.
  • بیماری ماهیچه سفید در کره اسب.

چه چیزی برای تغذیه مادیان آبستن استفاده شود؟

اسب‌ها در رژیم غذایی مبتنی بر علوفه با فیبر فراوان برای حمایت از سلامت روده بهترین عملکرد را دارند. یونجه به تنهایی معمولاً انرژی و پروتئین کافی را در اوایل بارداری، بسته به کیفیت علوفه، تأمین می کند. اگرچه استفاده از مقداری کنسانتره اسب می تواند مفید باشد ولی باید از مصرف کنسانتره زیاد در این دوره اجتناب شود تا از چاقی و مشکلات مرتبط با آن در اسب جلوگیری شود. مادیان شما همچنین به منبع مکمل ویتامین ها و مواد معدنی نیاز دارد تا از کمبودهای رایج در مواد مغذی مانند سلنیوم، ویتامین E، مس و کلسیم جلوگیری کند. در اواخر بارداری، مادیان شما به منابع پروتئین و کالری بیشتری نیاز دارد تا بتواند با نیازهای روزافزون کره اسب سازگاری داشته باشد. اکیداً توصیه می شود که یک نمونه یونجه برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال شود تا مشخص شود که آیا دسترسی آزادانه به علوفه در تمام مراحل بارداری مناسب است یا خیر. آنالیز یونجه همچنین به شما کمک می کند تا تعیین کنید چه مقدار انرژی و پروتئین اضافی برای رفع نیازهای مادیان حامله مورد نیاز است.

افزایش وزن مادیان آبستن

مادیان ها معمولاً در طول بارداری 12 تا 16 درصد وزن اولیه بدن افزایش وزن دارند تا هم از جنین و هم از بافت جفت حمایت کنند. به عنوان مثال، یک مادیان 1100 پوند (500 کیلوگرم) باید در طول بارداری 132 تا 176 پوند (60 تا 80 کیلوگرم) وزن اضافه کند. مادیان ها در طول بارداری باید نمره وضعیت بدنی 5 تا 6 در مقیاس 9 درجه ای داشته باشند. نیاز به انرژی با شروع شیردهی به طور قابل توجهی افزایش می یابد و برخی از مادیان ها ممکن است در این دوره وزن کم کنند. به همین دلیل، داشتن مادیان با نمره بدنی کمتر از 5 در نزدیک زایمان توصیه نمی شود. علاوه بر این، مادیان هایی که دارای بدن لاغر هستند (BCS < 5) کمتر احتمال دارد باردار شوند. اگر اصلاح نژاد یک هدف است، حفظ مادیان در شرایط بدنی خوب مهم است.

نیازهای تغذیه ای مادیان آبستن

مواد مغذی مورد نیاز برای مادیان های آبستن که توسط NRC در سال 2007 ارائه شده است، برای تأمین مواد مغذی کافی برای مادیان و حمایت از جنین و جفت در حال رشد در نظر گرفته شده است. بیشتر نیازهای مواد مغذی مادیان تا سه ماهه آخر بارداری که 75 درصد رشد جنین اتفاق می افتد، به طور قابل توجهی افزایش نمی یابد. در اوایل بارداری (کمتر از 5 ماه)، اکثر مواد مغذی مورد نیاز در حد نیازهای نگهداری اسب است. نیاز به انرژی و پروتئین در حدود ماه پنجم بارداری و نیاز به مواد معدنی در ماه هفتم شروع به افزایش می کند. به محض باردار شدن مادیان نیاز به ویتامین E و A افزایش می یابد اما در طول بارداری تغییر نمی کند.

جدول انرژی و پروتئین مورد نیاز یک مادیان 500 کیلوگرمی (1100 پوند) در طول دوران بارداری (NRC,2007).

ماه آبستنی
انرژی قابل هضم (مگاکالری)
پروتئین (گرم)
زیر 5
16/7
630
5
17/1
685
6
17/4
704
7
17/9
729
8
18/5
759
9
19/2
797
10
20/2
841
11
21/4
893

انرژی مورد نیاز مادیان آبستن

ممکن است وسوسه انگیز باشد که به محض اینکه متوجه شدید مادیان حامله است، خوراک مادیان خود را افزایش دهید، اما باید به وضعیت بدن و وزن آن توجه دقیقی داشت. تغذیه بیش از حد به مادیان در طول بارداری می تواند اثرات مضری بر روی کره اسب داشته باشد. تشویق به کاهش وزن یا افزایش وزن اضافی در دوران بارداری بعید است که وزن کره هنگام تولد را تغییر دهد، اما می تواند پیامدهای دیگری برای کره اسب داشته باشد.

تغذیه بیش از حد غلات به مادیان های آبستن

تغذیه مادیان‌ها با کالری اضافی منجر به ایجاد کره‌هایی با قند و دینامیک انسولین تغییر یافته می‌شود که برخی از اثرات آن 19 ماه پس از تولد باقی می‌ماند. این موضوع ممکن است پیامدهایی برای خطر ابتلا به سندرم متابولیک اسب در کره اسب داشته باشد. در این مطالعات، بیشتر کالری اضافی از غلات، مانند جو یا جو دوسر حاصل می شد. مشخص نیست که آیا تفاوت کالری اضافی یا نشاسته و قند (که در مجموع کربوهیدرات های غیر ساختاری یا NSC نامیده می شوند) باعث اختلال در پویایی گلوکز و انسولین در کره اسب ها شده است یا خیر.

جیره های چربی و فیبر در دوران بارداری

در یک مطالعه به دو گروه از مادیان های آبستن به یک میزان اما به یک گروه به شکل چربی و فیبر و به گروه دیگر به شکل NSC انرژی داده شد. مادیان هایی که با رژیم غذایی مبتنی بر چربی و فیبر تغذیه می شدند، در مقایسه با مادیان هایی که با جیره NSC بالا تغذیه می شدند، اسید لینولئیک بیشتری در شیر و ایمونوگلوبین های موجود در آغوز داشتند. اسید لینولئیک یک اسید چرب امگا 6 است که پیش ساز پروستاگلاندین ها است. پروستاگلاندین ها مولکول های مبتنی بر چربی هستند که در ترمیم بافت نقش دارند و می توانند در برابر زخم معده محافظت ایجاد کنند. از آنجایی که کره کره ها مستعد ابتلا به زخم معده هستند، شیری که اسید لینولئیک بیشتری دارد ممکن است اثر محافظتی در برابر تشکیل زخم داشته باشد.

در مطالعه دیگری، مادیان‌ها با غلات تغذیه شدند تا کالری دریافتی خود را تا 120 درصد بیش از انرژی مورد نیاز خود افزایش دهند و با مادیان‌هایی که 100 درصد انرژی مورد نیاز خود را در مرتع تغذیه کردند، مقایسه شدند. رژیم غلات اضافی منجر به آغوز با کیفیت پایین تر با ایمونوگلوبولین های کمتر شد. این نتایج نشان می دهد که مادیان ها باید انرژی کافی را از منابع چربی و فیبر در دوران بارداری دریافت کنند و باید از رژیم های غذایی با سطوح بالای NSC اجتناب کنند.

پروتئین در تغذیه مادیان آبستن

تا آخرین ماه بارداری، نیاز به پروتئین برای مادیان شما تا 40 درصد افزایش می یابد. بیشتر علوفه ها حاوی پروتئین کافی برای برآوردن نیازهای نگهداری اسب یا در اوایل بارداری هستند، اما ممکن است نیاز به افزودن منابع پروتئینی در اواخر بارداری داشته باشید. افزودن منابع پروتئینی با کیفیت بالا، مانند یونجه یا سویا، به مادیان کمک می کند تا آمینو اسیدهای ضروری مورد نیاز برای کره در حال رشد را تامین کند.

ویتامین ها و مواد معدنی در تغذیه مادیان آبستن

مواد معدنی نقش مهمی در بدن از جمله حمایت از فرآیندهای متابولیک، حفظ تعادل انرژی و حمایت از ساختار بافت دارند. همه مواد معدنی در حمایت از کره در حال رشد و مادیان حامله نقش دارند. با این حال، هنگام تنظیم جیره غذایی مادیان های آبستن، برخی از مهم ترین مواردی که باید در نظر گرفته شوند عبارتند از کلسیم، فسفر، مس، ید و سلنیوم.

کلسیم و فسفر

کلسیم و فسفر مواد معدنی اصلی هستند که در ساخت اسکلت کره اسب در رحم نقش دارند. خوراک مادیان باید دارای سطوح کافی از این مواد معدنی و در نسبت مناسب برای حمایت از رشد مناسب اسکلت کره اسب باشد. این مواد معدنی همچنین برای حفظ یکپارچگی استخوان های مادیان مهم هستند. اگر خوراک مادیان شما کلسیم ناکافی را تأمین کند، بدن او این ماده معدنی را از استخوان‌هایش می‌گیرد تا مقدار کافی را به کره اسب برساند. نیاز به کلسیم و فسفر در طول دوران بارداری افزایش می یابد. یک مطالعه نشان داد که تغذیه 20 درصد کلسیم کمتر از مقدار توصیه شده در مادیان‌های آبستن باعث می‌شود کره‌هایی با استخوان‌های نازک‌تر و ضعیف‌تر متولد شوند. همچنین در طول شیردهی، مادیان ها استحکام استخوانی کمتری داشتند.

مس

مس در توسعه کلاژن و بافت همبند، که پروتئین هایی هستند که برای تحرک و سلامت مفاصل مهم هستند، نقش دارد. مس به دلیل نقش آن در جلوگیری از توسعه بیماری ارتوپدی تکاملی (DOD) در کره ها مورد مطالعه قرار گرفته است. تأمین مس کافی برای مادیان آبستن خطر ابتلا به DOD را در کره اسب کاهش می دهد. با این حال، استفاده از مکمل مس بیش از نیاز کره ها تأثیری بر بروز DOD ندارد. اطمینان از مصرف کافی مس در طول بارداری، سودمندترین استراتژی برای کاهش خطر DOD مرتبط با کمبود مس در کره اسب خواهد بود.

ید

گواتر (بزرگ شدن غده تیروئید) می تواند در بدو تولد در کره اسب ها مشاهده شود. این مشکل می تواند به دلیل تغذیه بیش از حد یا کمبود ید در مادیان باشد. اکثر علوفه ها حاوی کمتر از 0/2 میلی گرم در هر کیلوگرم ماده خشک ید هستند، اما برخی از علوفه ها بسته به جایی که در آن رشد می کنند می توانند تا 2 میلی گرم در کیلوگرم ماده خشک ید داشته باشند. مکمل ید اغلب برای برآوردن نیازها توصیه می شود، به ویژه در مناطقی که کمبود ید دارند. مصرف بیش از حد ید (بیش از 50 میلی گرم در روز) در مادیان ها نیز باعث ایجاد گواتر در کره اسب ها می شود. ید در جفت تجمع می یابد، بنابراین کره های در حال رشد در رحم به ویژه به تغذیه بیش از حد ید حساس هستند. جلبک دریایی، گاهی اوقات برای تأمین ید در اسب استفاده می شود و می تواند حاوی سطوح بسیار بالایی از این ماده معدنی باشد، بنابراین هنگام افزودن آن به رژیم غذایی اسب باید مراقب باشید. جلبک‌های دریایی دیگری نیز وجود دارند که حاوی ید بسیار کمتری هستند و ممکن است برای افزایش دریافت ید در اسب‌ها مناسب‌تر باشند.

سلنیوم

سلنیوم یک آنتی اکسیدان مهم است که به عملکرد سالم دستگاه تولید مثل کمک می کند. میزان این ماده معدنی در علوفه مناطق مختلف متغیر است. اگرچه نیاز به سلنیوم در دوران بارداری با اسب ها در نگهداری متفاوت نیست، مهم است که اطمینان حاصل شود که مادیان شما حداقل نیاز خود را به این ماده معدنی کمیاب دریافت می کند. مکمل سلنیوم همراه با ویتامین E در اواخر بارداری می تواند جفت ماندگی را کاهش داده و عملکرد تولیدمثلی را در مادیان ها بهبود بخشد. همچنین نشان داده شده است که سلنیوم عملکرد سلول های جفت را بهبود می بخشد، محتوای سلنیوم آغوز را افزایش می دهد و سطح سلنیوم ماهیچه ها را در کره ها افزایش می دهد. سلنیوم ممکن است به پیشگیری از بیماری ماهیچه سفید در کره اسب ها کمک کند.

ویتامین ها

ویتامین E یکی دیگر از آنتی اکسیدان های مهم در رژیم غذایی اسب است. این ویتامین همچنین در مصونیت مادیان و کره اسب در برابر بیماری نقش دارد. اطمینان از دریافت ویتامین E کافی در طول بارداری مادیان می تواند انتقال غیرفعال ایمونوگلوبولین ها را به کره اسب در آغوز (اولین شیر تولید شده توسط مادیان) افزایش دهد. مادیان هایی که در طول 5 هفته آخر بارداری با 2500 واحد بین المللی ویتامین E تغذیه شده بودند، آغوز با ویتامین E و ایمونوگلوبین بیشتری تولید کردند. ویتامین E که در دوران بارداری به مادیان می‌رسد می‌تواند عملکرد ایمنی کره‌های نوزاد را تقویت کند. همچنین سایر ویتامین ها برای حفظ سلامت مادیان و کره اسب ضروری بوده و استفاده از آنها طی بارداری مادیان توصیه می شود.

خوراکی هایی که در تغذیه مادیان آبستن باید از آنها اجتناب کرد

انواع خاصی از مواد غذایی وجود دارد که هنگام تغذیه مادیان باردار باید از آنها اجتناب کنید یا آنها را محدود کنید. برخی از خوراک ها حاوی ترکیباتی هستند که ممکن است بر تعادل هورمونی طبیعی مادیان تأثیر بگذارد که می تواند باعث مشکلاتی در بارداری، زایمان یا شیردهی شود. قبل از افزودن گیاهان دارویی به خوراک مادیان آبستن، باید با یک متخصص تغذیه اسب مشورت کنید. گیاهان رایجی که در دوران بارداری مادیان باید از آنها اجتناب کرد عبارتند از بابونه، سیر، زردچوبه و برگ تمشک.