مدیریت خوراک مرغ تخمگذار در آب و هوای گرم

استرس گرمایی از طرق مختلف بر مصرف مواد مغذی مرغ های تخمگذار تأثیر می گذارد. در ابتدا، زمانی که مرغ ها قادر به تنظیم دما نیستند، مصرف خوراک خود را کاهش می دهند. همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که مرغ ها قادر به عرق کردن نیستند. آنها برای کاهش دمای بدن اقدام به افزایش سرعت تنفس و له له زدن می کنند که این فرآیند باعث مصرف بیشتر انرژی در بدن مرغ می شود. استرس گرمایی می تواند منجر به کاهش مصرف خوراک، کمبود مواد مغذی، آلکالوز تنفسی و کیفیت پایین پوسته تخم مرغ شود. دمای بالا می تواند سطح کورتیکواستروئیدها را افزایش دهد و این منجر به استرس اکسیداتیو می شود. همه اینها بر عملکرد مرغ تخمگذار تأثیر می گذارد و می تواند تلفات را افزایش دهد.

علاوه بر کاهش مصرف خوراک، هضم و جذب مواد مغذی نیز به دلیل اختلال در سلامت روده کاهش می یابد. با کاهش جریان خون به سمت روده، جذب پروتئین کاهش می یابد و در نتیجه سنتز پروتئین کاهش می یابد. این کاهش می تواند به راحتی منجر به کمبود مواد مغذی شود، در این صورت رشد در طول دوره پرورش کاهش می یابد، شروع تخمگذاری به تعویق می افتد و یکنواختی گله نیز کمتر می شود. علاوه بر این، بر کل دوره تولیدی مرغ تخمگذار تأثیر منفی می گذارد: تخم مرغ با کیفیت کمتری تولید می شود و اندازه متوسط تخم مرغ کمتر خواهد بود.

تاثیر استرس گرمایی بر کیفیت پوسته تخم مرغ

نفس نفس زدن باعث کاهش سطح CO2 در خون و در نتیجه افزایش pH خون می شود. برای جبران افزایش pH خون، مرغ تولید ادرار خود را افزایش می دهد و در نتیجه رطوبت و الکترولیت ها را از دست می دهد و در نتیجه باعث کم آبی بدن می شود زیرا سدیم و پتاسیم الکترولیت های مهمی هستند. افزایش pH خون در دسترس بودن کلسیم برای تشکیل پوسته تخم مرغ را کاهش می دهد، زیرا کلسیم موجود در خون منجر به افزایش pH خون می شود. علاوه بر این، کاهش مصرف خوراک (و در نتیجه کلسیم) در مرغ‌های تخم‌گذار باعث کاهش پروتئین‌های اتصال‌ دهنده کلسیم (کالبیندین) و کاهش استروژن و در نتیجه فعال شدن ویتامین D3 در کلیه می شود که همه این عوامل منجر به کاهش مقدار کلسیم برای تشکیل پوسته تخم مرغ می شود.

فرمولاسیون دان مرغ تخمگذار در فصول گرم سال

رعایت مواردی در فرمول خوراک می تواند به مرغ های تخمگذار کمک کند تا اثر منفی استرس گرمایی را کاهش دهند. با این حال، تغییرات خوراک منجر به استرس‌ اضافی می‌شود و می‌تواند منجر به کاهش موقت مصرف خوراک شود، بنابراین توصیه می‌شود در صورت وجود استرس گرمایی کوتاه مدت، فرمولاسیون را تغییر ندهید.

تغذیه مرغ تخمگذار

انرژی و پروتئین

جایگزینی بخشی از کربوهیدرات ها با چربی، افزایش گرما (افزایش تولید گرما به دلیل مصرف خوراک) پرندگان را کاهش می دهد، زیرا متابولیسم چربی منجر به افزایش حرارت کمتر در مقایسه با کربوهیدرات ها می شود و در نتیجه تولید گرمای حاصل از هضم را کاهش می دهد. علاوه بر این، افزودن چربی اضافی باعث افزایش خوش خوراکی دان می شود که مصرف خوراک را تحریک می کند. افزایش سطح چربی به افزایش محتوای انرژی خوراک کمک می کند که می تواند تا حدودی کاهش مصرف خوراک را جبران کند. تغذیه با منابع پروتئین قابل هضم بالاتر یا مقدار بیشتری از اسیدهای آمینه مصنوعی به پرندگان کمک می کند تا میزان اسید آمینه دریافتی روزانه خود را حفظ کنند. از آنجایی که اسیدهای آمینه عمدتاً در تخم‌مرغ ذخیره می شوند، محتوای اسیدهای آمینه موجود در خوراک باید با مصرف واقعی خوراک تطبیق داده شود.

ویتامین ها و مواد معدنی

افزودن بی کربنات سدیم (جوش شیرین) برای بالانس سطح سدیم و کلر جیره توصیه می شود، اما الکترولیت ها را می توان از طریق آب آشامیدنی نیز اضافه کرد. ویتامین E و C می تواند استرس اکسیداتیو و در نتیجه آسیب سلولی را به حداقل برساند. کولین و بتائین می توانند به حفظ تعادل اسمزی برای محافظت از سلول ها در برابر کم آبی کمک کنند. در حالی که منیزیم و ویتامین C می توانند سطح کورتیزول را کاهش دهند. مصرف مکمل ویژه پوسته تخم مرغ می تواند به افزایش ضخامت پوسته و در نتیجه کاهش تخم مرغ های شکسته در شرایط تنش حرارتی کمک قابل توجهی نماید. در صورت افزودن ویتامین به خطوط آب، قبل و بعد از مصرف به رقیق شدن و کیفیت آب توجه کنید.

مدیریت خوراک

توصیه می شود در ساعت های گرم روز از دان دادن به مرغ ها خودداری شود، بهترین موقع برای خوراک دهی صبح و اواخر بعد از ظهر است. نصب آبخوری‌ها و دانخوری اضافی می‌تواند باعث کاهش رقابت شده و مصرف دان و آب را تحریک کند. اگر در طول دوره پرورش به اهداف وزن بدن نرسیده اید، جابجایی از یک فاز تغذیه به فاز دیگر را تا زمانی که پولت ها به وزن بدن مورد نظر خود برسند به تاخیر بیاندازید.

اندازه ذرات و خوش خوراکی دان

هنگامی که استرس گرمایی شدید رخ می دهد، تغذیه یک جیره خوش خوراک تر به تحریک مصرف دان کمک کند. این کار را می توان از طریق افزودن روغن، ملاس یا آب به خوراک انجام داد. تغذیه با دان آردی که حاوی ذرات با اندازه ریز کمتری باشد (حداکثر 10 درصد زیر 0/5 میلی متر) زمان صرف دان پرندگان را کاهش می دهد و مصرف خوراک را افزایش می دهد. برای 5 هفته اول پرورش پولت، استفاده از دان پلت به شکل کرامبل (خرد شده) برای دستیابی به وزن مناسب توصیه می شود.

میان وعده نیمه شب

برای تحریک مصرف خوراک، می توان تغذیه نیمه شب را اجرا کرد. 1.5 تا 2 ساعت نور در اواسط دوره خاموشی باعث تشویق مصرف آب و دان و در نتیجه افزایش تخمگذاری و همچنین رشد می شود. علاوه بر این، به تأمین کلسیم در طول ساعات تشکیل پوسته تخم مرغ کمک می کند. تامین نور از ساعت 4 صبح تا 8 شب و در شب از ساعت 11 تا ساعت 1 بامداد به طور گسترده ای در کشورهای گرم، بین عرض های جغرافیایی 20 درجه شمالی و 20 درجه جنوبی پذیرفته شده است.

مدیریت کلسیم

برای بهینه سازی کیفیت پوسته تخم مرغ، مهم است که مقدار کلسیم موجود در دان، اندازه ذرات کلسیم و زمان تأمین کلسیم را در نظر بگیرید. یک جیره پیش از تخم گذاری (تغذیه تا تولید تقریباً 2 درصد) باعث رشد استخوان مدولاری می شود که به عنوان ذخیره کلسیم عمل می کند. ترجیحاً کلسیم درشت (2-4 میلی متر) در اواخر بعد از ظهر تغذیه شود، این کار به کلسیم اجازه می دهد تا در طول دوره تشکیل پوسته تخم مرغ در دسترس باشد. افزودن کربنات کلسیم درشت اضافی روی دان در اواخر بعد از ظهر مفید است.

کیفیت آب

مرغ های تخمگذار مصرف آب خود را در دوره های استرس گرمایی افزایش می دهند. کیفیت آب در شرایط گرمسیری بسیار مهم است، زیرا بار میکروبی (به عنوان مثال باکتری ای کولای) در شرایط گرم و مرطوب به سرعت در حال افزایش است. جوجه ها بیشتر آب را در پایان روز مصرف می کنند. تهیه آب آشامیدنی تمیز و تازه با دمای مناسب در طول روز، به ویژه در پایان روز اهمیت زیادی دارد. این کار به تشویق پرندگان به نوشیدن آب و در نتیجه افزایش مصرف دان کمک می کند. شستشوی خطوط آب به حفظ درجه حرارت و کیفیت مناسب آب کمک می کند. لطفا توجه داشته باشید، هرچه آب آشامیدنی خنک‌تر باشد، پرندگان بهتر می‌توانند دمای بالای محیط را تحمل کنند. محافظت از مخازن آب و لوله کشی در برابر نور مستقیم خورشید برای خنک نگه داشتن آب تا حد امکان ضروری است. شستشوی سیستم آبخوری به جلوگیری از رشد باکتری در خطوط آب و تغییر احتمالی طعم آب کمک می کند.

چگونه از پرندگان خود در آب و هوای گرم و گرمسیری حمایت کنیم؟

  • بافت دان: دان مش (آردی) با اندازه ذرات درشت حاوی روغن، زمان و انرژی صرف شده برای مصرف دان را کاهش می دهد و بنابراین مصرف خوراک را در مقایسه با دان مش (آردی) با اندازه ذرات ریز تحریک می کند.
  • زمان تغذیه: سعی کنید فیدرها را در صبح و اواخر بعد از ظهر روشن کنید تا مصرف خوراک را در دوره های خنک تر روز تشویق کنید. تغذیه کوتاه در نیمه شب می تواند ابزار جالبی برای افزایش مصرف خوراک در نیمه شب باشد، زمانی که دمای محیط به طور کلی سردتر است.
  • آب: سیستم آبخوری را به طور منظم شستشو دهید، این امر منجر به در دسترس بودن آب شیرین و خنک برای گله می شود.