افزودنی های خوراککمی صبر کنید...

امروزه پرورش حیوانات مزرعه به صورت متراکم و صنعتی با راندمان تولید بالا باعث افزایش نیازهای تغذیه ای آنها شده و همچنین آنها را در برابر بیماری های گوناگون حساس تر نموده است. بنابراین لازم است که با استفاده از بعضی مواد افزودنی در خوراک دام و طیور، به بهبود هضم مواد خوراکی، تقویت سیستم ایمنی، افزایش سلامت دستگاه گوارش، بهبود وضعیت سلامت دام و طیور و نهایتاً بهبود کیفیت محصول تولید شده کمک نمود.

انواع افزودنی خوراک دام و طیور

  • آنزیم ها

آنزیم ها در بدن نقش کاتالیزور را داشته و باعث افزایش سرعت واکنش های شیمیایی می شوند. آنزیم ها عمدتاً از قارچ ها و باکتری ها تولید شده و پس از خالص سازی در خوراک طیور و دام استفاده می شوند. در اقلام خوراکی دام و طیور موادی نظیر سلولز، پکتین ها، مانان ها، بتاگلوکان ها، پنتوزان ها، فیتات و ... وجود دارند که ممکن است آنزیم مورد نیاز برای شکستن و هضم آنها در دستگاه گوارش تولید نشده یا به میزان کم تولید شود. با افزودن آنزیم های ویژه هضم اینگونه مواد می توان راندمان تولید را افزایش داده و حداکثر استفاده از مواد مغذی جیره را داشت که باعث کاهش اتلاف مواد مغذی می شود.

  • ویتامین ها

از ویتامین های مختلف برای بهبود وضعیت سلامتی، تقویت سیستم اسکلتی، بهبود سوخت و ساز و افزایش راندمان تولید استفاده می شود.

  • مواد معدنی

مواد معدنی نقش مهمی در واکنش های بیوشیمیایی بدن، ساختار اسکلتی، تولید مثل و سلامت گله دارند.

  • پروبیوتیک ها

باکتری های مفیدی هستند که در دستگاه گوارش تکثیر شده و مانع از رشد باکتری های مضر و در نتیجه بهبود وضعیت سلامت روده و همچنین افزایش جذب مواد مغذی در روده می شوند.

  • پری بیوتیک ها

ترکیباتی نظیر مانان الیگوساکاریدها، بتاگلوکان و ... هستند که در دستگاه گوارش قابل جذب نیستند اما باعث تکثیر و افزایش جمعیت باکتری های مفید در دستگاه گوارش و بهبود جذب مواد مغذی شده و علاوه بر این در تقویت سیستم ایمنی نقش دارند.

  • اسیدی فایر

شامل نمک اسیدهای آلی بوده و از طریق کاهش pH روده به جذب بهتر مواد مغذی و کاهش باکتری های مضر روده کمک می کنند.

  • ضدعفونی کننده ها

برای از بین بردن باکتری ها بخصوص سالمونلا و ویروس ها در خوراک و دستگاه گوارش مورد استفاده قرار می گیرند.

  • توکسین بایندر

برای جذب سموم قارچی موجود در غلات و در نتیجه بهبود تولید و سلامت دام و طیور و افزایش کیفیت محصولات دامی شامل شیر و گوشت مورد استفاده قرار می گیرد.

  • اسیدهای آمینه

اسیدهای آمینه بعنوان واحد ساختمانی پروتئین ها در بدن مورد استفاده قرار می گیرند. امروزه برای جبران کمبود بعضی از اسیدهای آمینه ضروری موجود در اقلام خوراکی و افزایش راندمان تولید، از اسیدهای آمینه سنتتیک نظیر متیونین و لیزین در خوراک دام، طیور و آبزیان استفاده می شود.

  • کوکسیدیو استات

به منظور پیشگیری و درمان کوکسیدیوز به خوراک طیور افزوده می شود.

دسته‌بندی