تنظیم حرارت بدن در اسب

مانند همه پستانداران، اسب‌ها هم خونگرم هستند، به این معنی که آنها دمای مرکز بدن خود را در محدوده باریکی مستقل از تغییرات دمای محیط حفظ می‌کنند. هنگامی که درجه حرارت در محیط به زیر دمای بحرانی پایینی (LCT) می رسد، اسب برای گرم نگه داشتن نیاز به مصرف کالری بیشتری دارد. برای یک اسب بالغ 500 کیلوگرمی، LCT تقریباً 15- درجه سانتیگراد یا 5 درجه فارنهایت است. در زیر این دما، آنها برای حفظ دمای مرکزی بدن خود نیاز به افزایش سرعت متابولیسم (کالری بیشتر سوزاندن) دارند. این کالری اضافی می تواند از افزایش مصرف یونجه و خوراک اسب یا متابولیسم ذخایر چربی تأمین شود. توجه داشته باشید که LCT هر اسب بسته به چندین عامل حیوانی و محیطی از جمله موارد زیر متفاوت می باشد:

 • وضعیت بدن و اندازه اسب.
 • سن.
 • وضعیت سلامتی.
 • وضعیت باروری.
 • وضعیت پوشش بدن.
 • ژنتیک.
 • در دسترس بودن سرپناه.

نگهداری اسب در زمستان

اسب ها چگونه دمای بدن را حفظ می کنند؟

مکانیسم‌های فیزیولوژیکی زیادی وجود دارد که اسب‌ها برای حفظ دمای بدن استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، اسب ها عرق می کنند تا گرمای اضافی را زمانی که هوا گرم است دفع کنند. هنگامی که هوا سرد است، مکانیسم های زیر می توانند به حفظ یا تولید گرما کمک کنند:

 • لرزیدن.
 • افزایش سرعت متابولیسم.
 • تغییر رفتار.
 • رشد یک پوشش بدنی ضخیم تر.

اگر دمای مرکزی بدن اسب شما به زیر 33 تا 34 درجه سانتیگراد برسد، عملکردهای ذهنی و فیزیولوژیکی تحت تأثیر قرار می گیرند. در موارد شدید، سازگاری ضعیف با قرار گرفتن در معرض هوای سرد طولانی مدت می تواند باعث هیپوترمی شدید شود که می تواند منجر به نارسایی قلبی شود. خوشبختانه، بعید است که این افراط در شرایط آب و هوایی معمولی و موقعیت‌های مدیریتی مدرن اتفاق بیفتد.

سازگاری با هوای سرد

اسب ها مانند همه پستانداران دارای گیرنده های خاصی در پوست و مرکز بدن خود هستند که دما را حس می کنند که گیرنده های حرارتی نامیده می شوند. در طول مواجهه کوتاه مدت با سرما مکانیسم های مختلفی وجود دارد که اسب ها می توانند برای حفظ دمای بدن از آنها استفاده کنند، از جمله:

 • انقباض عروق: کاهش جریان خون به پوست و اندام ها از دست دادن گرما را کاهش می دهد.
 • رشد پوشش بدن: بلند کردن موها برای به دام انداختن هوا در نزدیکی پوست برای ایجاد عایق.
 • لرزیدن: انقباض غیر ارادی عضله تنها به منظور تولید گرما.

همچنین ممکن است تغییراتی در رفتار اسب‌ها ایجاد شود، زیرا اسب‌ها دمای سردتر را حس می‌کنند، از جمله جمع شدن با دیگران، یافتن سرپناه، ایستادن در مقابل باد، و افزایش سطح فعالیت مانند دویدن و بازی. اگر قرار گرفتن در معرض دمای سردتر ادامه یابد، سازگاری های بیشتری برای کمک به گرم ماندن اسب وارد عمل می شوند، از جمله:

 • افزایش اشتها و مصرف غذا.
 • رشد یک پوشش موی متراکم برای عایق.

نحوه سازگاری مؤثر اسب ها با قرار گرفتن طولانی مدت در دمای سردتر می تواند تحت تأثیر مدیریت اسب ها، از جمله برنامه تغذیه آنها و تهیه سرپناه مناسب باشد. مدیریت ناکافی اسب ها در فصل زمستان می تواند منجر به از دست دادن بیش از حد وزن بدن و کم وزنی اسب شما شود. این می تواند آنها را در معرض مشکلات سلامتی قرار دهد یا عملکرد آنها را در فصل بعد تحت تأثیر قرار دهد.

چگونه به اسب خود در زمستان خوراک بدهیم؟

تغییر فصول به صاحبان اسب فرصتی عالی می دهد تا ارزیابی کنند که برنامه های تغذیه آنها چقدر نیازهای اسب هایشان را برآورده می کند. در زیر هفت نکته کلیدی برای ایجاد یک برنامه تغذیه مناسب برای اسب شما در طول زمستان آورده شده است.

1) وضعیت بدن اسب خود را ارزیابی کنید

امتیاز وضعیت بدن اسب شما یک معیار کلیدی برای ارزیابی اینکه آیا تامین انرژی از طریق خوراک با کالری مورد نیاز آن مطابقت دارد یا خیر می باشد. مقیاس BCS راهی برای تخمین عینی میزان چربی بدن اسب شما فراهم می کند. ارزیابی وضعیت بدن باید در تمام طول سال، به ویژه در پاییز و زمستان انجام شود. وضعیت ایده آل بدن 5 در مقیاس 9 درجه است. هنگامی که وضعیت بدنی یک اسب در زمستان بررسی می شود حتماً دنده ها، گردن و کفل اسب خود را لمس کنید. اسب های دارای اضافه وزن دارای عایق بافت چربی برای هوای سرد و همچنین ذخایر انرژی بیشتری برای تولید گرما هستند. این اسب‌ها احتمالاً LCT کمتری دارند و کمتر به کالری اضافی در خوراک خود نیاز دارند تا به آنها کمک کند دمای بدن خود را حفظ کنند. اگرچه اضافه وزن برای تحمل سرما مفید است، می‌تواند اثرات مضری برای سلامتی داشته باشد، از جمله خطر بیشتر بیماری‌های دردناک و ناتوان‌کننده مانند لامینیت و آرتروز. پوشاندن اسب های کم وزن برای به حداقل رساندن اتلاف گرما و راحت نگه داشتن آنها مفید است.

2) نگرانی های مربوط به سلامتی را شناسایی کنید

معاینات منظم دامپزشکی می تواند به شما کمک کند تا مشکلات سلامتی بالقوه را قبل از تبدیل شدن به نگرانی های بزرگتر شناسایی کنید. به ویژه، اگر متوجه کاهش وزن بدن شدید اسب خود شدید، به عوامل احتمالی از جمله موارد زیر توجه کنید:

 • مسائل مربوط به سلامت دندان.
 • مشکلات متابولیک.
 • مشکلات گوارشی.
 • انگل های داخلی.
 • مسائل اجتماعی و رفتاری اسب.

اسب‌های بزرگ به ویژه در ماه‌های زمستان مستعد لاغر شدن هستند. افزایش سن بر فرآیندهای متابولیک و تنوع میکروبی روده تأثیر می گذارد که می تواند به کاهش وزن بدن کمک کند. مشکلات دندانی و اختلالات متابولیک نیز در اسب‌های مسن‌تر شایع‌تر است و ممکن است توانایی آن‌ها را برای حفظ وزن بدن و مقاومت در برابر سرما را مختل کند.

3) دمای بحرانی پایینی را تخمین بزنید

مهم است که از دمای بحرانی پایین (LCT) اسب خود آگاه باشید و زمانی که دما به زیر این عدد می‌رسد، کالری دریافتی توسط خوراک اسب را افزایش دهید. به طور متوسط، اسب های بالغ سالم با شرایط بدنی طبیعی که به تدریج با دمای زمستان سازگار شده اند، دارای LCT حدود منفی 15 درجه سانتیگراد یا 5 درجه فارنهایت هستند. اسب های جوان و در حال رشد نسبت به دمای سرد حساس تر هستند و LCT بالاتری دارند. دماهای بحرانی زیر برای کره‌های تازه متولد شده و یکساله تخمین زده شده اند:

 • کره اسب یکساله با خوراک آزاد: منفی 11 درجه سانتی گراد.
 • کره اسب یکساله با خوراک محدود: صفر درجه سانتی گراد.
 • کره اسب تازه متولد شده: 20 درجه سانتی گراد.

انرژی قابل هضم مورد نیاز (DE) برای یک اسب بالغ سالم برای حفظ وزن فعلی خود 2/5 درصد به ازاء هر درجه سانتیگراد زیر دمای بحرانی پایین، افزایش می یابد. برای اسب یکساله در حال رشد سالم، انرژی مورد نیاز 1/3 درصد به ازای کاهش هر درجه سانتیگراد زیر LCT افزایش می یابد. توجه داشته باشید که این اعداد فقط تقریبی هستند و تنوع زیادی در بین نژادها وجود دارد. ارزیابی منظم وزن و امتیاز وضعیت بدن اسب به شما کمک می کند تا تعیین کنید که آیا اسب شما انرژی کافی برای حفظ وزن خود را در دماهای سردتر دریافت می کند یا خیر.

4) انرژی مورد نیاز اسب خود را از طریق خوراک تامین کنید

علوفه

مصرف علوفه اسب در زمستان

خوراک مبتنی بر علوفه بهترین راه برای تغذیه اسب شما است که از سلامت دستگاه گوارش حمایت می کند و به جلوگیری از مشکلاتی مانند چاقی، مقاومت به انسولین و لامینیت کمک می کند. علوفه هایی مانند یونجه و کاه گزینه های مناسبی برای اسب هستند. در حالت ایده آل، علوفه باید متناسب با نیازهای فردی اسب انتخاب شود. آنالیز کردن علوفه به شما بینش بیشتری در مورد کیفیت غذایی علوفه ای که اسبتان مصرف می کند می دهد و به شما کمک می کند کمبود های احتمالی در جیره غذایی اسب خود را شناسایی کنید. در طول زمستان، اسب ها باید 1/5 تا 3 درصد از وزن بدن خود علوفه مصرف کنند. ارائه علوفه با انتخاب آزاد همیشه در صورت امکان ترجیح داده می شود. تغذیه اسب با علوفه از سلامتی آنها به روش های زیر حمایت می کند:

 • محیط دستگاه گوارش سالم را حفظ می کند.
 • از تخمیر در روده بزرگ پشتیبانی می کند.
 • خطر ابتلا به زخم معده را کاهش می دهد.

تغذیه علوفه همچنین به حفظ دمای بدن در زمستان از طریق تولید گرمای داخلی کمک می کند. علوفه عمدتاً توسط میکروب‌های روده کور هضم می‌شود که اسیدهای چرب فرار (VFA) تولید می‌کنند که اسب بعنوان منبع انرژی آنها را جذب می‌کند. تولید VFA میکروبی همچنین گرما را به عنوان یک محصول جانبی تولید می‌کند و دمای بدن را در هوای سردتر افزایش می‌دهد. کربوهیدرات‌های غیر فیبری (مانند قندها و نشاسته‌ها) و همچنین چربی‌ها توسط میکروب‌های روده تخمیر نمی‌شوند و مستقیماً در طول فرآیند هضم گرما تولید نمی‌کنند. با این حال، آنها کالری را برای حمایت از تولید گرمای متابولیک فراهم می کنند.

سایر منابع انرژی

علاوه بر علوفه، چندین ماده خوراکی دیگر نیز وجود دارد که می‌توان آن‌ها را به رژیم غذایی اسب‌تان اضافه کرد تا کالری‌ها را به شیوه‌ای سازگار با روده تامین کند. در جیره های معمولی اسب، غلات معمولاً برای رفع نیازهای کالری اضافی استفاده می شود. با این حال، جیره های غذایی با غلات بالا به طیف وسیعی از مشکلات منجر می شوند که از جمله می توان به زخم معده، اسیدوز روده ای، مشکلات متابولیکی و لنگش اشاره کرد. به جای تکیه بر دانه های پر نشاسته برای انرژی افزوده، گزینه های زیر را در نظر بگیرید:

تفاله چغندر: یک منبع فیبر بسیار قابل هضم با محتوای NSC کمتر. استفاده از خرده های تفاله چغندر که می‌تواند برای مدت کوتاهی قبل از تغذیه در آب گرم خیسانده شود، ممکن است در فصل زمستان در مقایسه با سایر اشکالی که نیاز به خیساندن طولانی‌مدت دارند، ترجیح داده شود.

پوسته سویا: یک منبع فیبر بسیار قابل هضم است که به عنوان یک پری بیوتیک برای میکروب های روده کور عمل می کند. خیساندن همچنین می تواند به نرم شدن و افزایش خوش خوراکی پوسته سویا کمک کند.

سبوس برنج: منبع فیبر و چربی بسیار قابل هضم. سبوس برنج سرشار از فسفر است که باید با کلسیم در جیره غذایی متعادل شود.

روغن ها: منابع چربی بیش از دو برابر کالری در هر گرم در مقایسه با کربوهیدرات ها تامین می کنند. روغن هایی که سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند، مزایای بیشتری برای حمایت از سلامت مفاصل، عملکرد قلبی عروقی داشته و خاصیت ضد التهابی دارند.

5) دسترسی آزادانه به آب را برای اسب خود فراهم کنید

مصرف آب در اسب

کم آبی بدن اسب معمولاً یکی از نگرانی های صاحبان اسب در ماه های گرم تابستان است. اما اسبداران همچنین باید از میزان آبی که اسبشان در هوای سرد می‌نوشد آگاه باشند. اسب ها معمولاً 5 تا 10 گالن (18 تا 36 لیتر) آب در روز مصرف می کنند. با این حال، تحقیقات نشان می دهد که اسب ها در زمستان تا 14 درصد کمتر از ماه های گرم سال آب می نوشند. در ارتباط با کاهش حرکت ناشی از ثابت ماندن، این کاهش در مصرف آب خطر ابتلا به التهاب روده را تا حد زیادی افزایش می‌دهد، بنابراین ضروری است که اسب شما در طول زمستان به میزان کافی آب مصرف کند. آب به طور غیر مستقیم در تمام فرآیندهای فیزیولوژیکی نقش دارد و از حرکت روده حمایت می کند. در یک مطالعه، اسب‌هایی که به آنها آب گرم داده می‌شد (سطل‌های آب دو بار در روز با آب گرم پر می‌شد)، 40 درصد بیشتر از اسب‌هایی که سطل‌هایشان نزدیک به انجماد بود، آب می‌نوشیدند. سطل های آب را می توان با اضافه کردن آب گرم یا با آبگرمکن در طول زمستان برای تشویق به نوشیدن گرم کرد. سطل‌های آب را باید حداقل دو بار در روز در طول زمستان بررسی کنید تا مطمئن شوید که بیش از حد سرد نشده‌اند. عایق‌کاری و لوله‌های پرکننده آب خودکار می‌تواند به جلوگیری از یخ زدگی کمک کند.

مصرف نمک یک راه آسان برای تشویق اسب شما به نوشیدن آب بیشتر است. نمک مصرف سدیم آنها را افزایش می دهد که باعث تشنگی می شود و مصرف آب را بیشتر می کند. به یک اسب 500 کیلوگرمی (1100 پوند) باید 15 تا 30 گرم نمک (1-2 قاشق غذاخوری) در روز داده شود و امکان دسترسی آزادانه به نمک فراهم شود.

6) از برآورده شدن نیازهای ویتامین و مواد معدنی اسب اطمینان حاصل کنید

ویتامین ها و مواد معدنی مواد مغذی حیاتی برای حمایت از فرآیندهای متابولیک هستند که توسط آنزیم ها در بدن انجام می شود. اگر اسب شما برای حفظ دمای بدن در زمستان سرد کالری بیشتری می سوزاند، سرعت متابولیسم بالاتری خواهد داشت. این می تواند منجر به نیاز بیشتر به ویتامین ها و مواد معدنی شود. علوفه به تنهایی نیازهای ویتامین و مواد معدنی اسب شما را برآورده نمی کند. در فصل زمستان، کمبودها شایع تر است زیرا برخی از مواد مغذی (مانند ویتامین E) به سرعت در یونجه خشک تجزیه می شوند. برخی از مواد مغذی کلیدی که برای حمایت از اسب در هوای سرد مورد نیاز است عبارتند از:

روی، مس، سلنیوم و ویتامین E: اینها آنتی اکسیدان هایی هستند که رادیکال های آزاد مضر تولید شده در هنگام سوزاندن کالری برای انرژی را خنثی می کنند.

ویتامین‌های B: این ویتامین‌ها در بسیاری از آنزیم‌هایی که واکنش‌های متابولیک را انجام می‌دهند، وجود دارند.

اسیدهای آمینه: اسیدهای آمینه محدود کننده مانند لیزین اغلب در خوراک اسب گنجانده می شوند زیرا برای ساخت آنزیم ها (پروتئین ها) که فرآیندهای متابولیک را انجام می دهند مورد نیاز هستند.

با استفاده از کنسانتره اسب تخصصی ما می توانید انرژی، پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی و اسیدهای آمینه ضروری اسب خود را تامین نمایید.

کنسانتره اسب

7) سلامت روده اسب خود را حفظ کنید

اکثر اسب ها در زمستان در اصطبل نگهداری شده و به چراگاه و علوفه تازه دسترسی ندارند. اسب هایی که در اصطبل هستند ممکن است مدت زمان زیادی با علوفه کمتر تغذیه شوند. همچنین ممکن است به آنها کنسانتره بیشتری داده شود تا با کاهش دما از کاهش وزن جلوگیری شود. این مسئله خطر بروز مشکلات روده از جمله زخم معده و روده بزرگ را افزایش می دهد. به این دلایل، مهم است که در طول زمستان به سلامت روده اسب خود توجه ویژه ای داشته باشید. اگر اسب شما نشانه هایی از مشکلات رایج روده را نشان می دهد، ممکن است لازم باشد برنامه غذایی خود را اصلاح کنید.

زخم معده

افزایش نگهداری اسب در اصطبل در زمستان با سطوح استرس بالاتر، علوفه محدود، محدودیت حرکت و تماس اجتماعی محدود با اسب‌های دیگر همراه است. این عوامل خطر ابتلا به سندرم زخم معده اسب (EGUS) را افزایش می دهد. در یک مطالعه بر روی 30 اسب، طی 14 روز پس از نگهداری و تغذیه با سطوح بالای کنسانتره (6 کیلوگرم در روز)، همه اسب ها دچار زخم معده شدند. برای کاهش خطر ابتلا به زخم معده، اسب ها باید همیشه اجازه دسترسی به علوفه را داشته باشند. برای اسب های دارای اضافه وزن، می توان یونجه را خیس کرد تا چگالی انرژی را کاهش داد یا به جای آن از کاه کم کالری استفاده کرد.

ملاحظات مدیریتی و محل نگهدای اسب

علاوه بر شیوه های تغذیه، اصطبل و عوامل مدیریتی نیز باید در آماده سازی برای زمستان مورد بررسی قرار گیرند تا اطمینان حاصل شود که اسب شما تا حد امکان راحت است.

پناهگاه

حتی برای اسب‌های سالمی که با هوای سرد سازگار هستند، مهم است که برای ماه‌های زمستان سرپناهی فراهم شود. اگرچه اسب‌ها می‌توانند در دمای بسیار پایین‌تر از LCT زنده بمانند، باران و باد می‌توانند به سرعت دمای بدن را از طریق هدایت و همرفت کاهش دهند. جالب توجه است که طراحی پناهگاه تأثیر عمده ای بر این دارد که آیا اسب ها در دماهای سرد به دنبال سرپناه هستند یا خیر. یک مطالعه در دانمارک نشان داد که اسب‌ها بیشتر از پناهگاه‌هایی با دو ورودی استفاده می‌کنند. اسب‌هایی که به پناهگاهی با دو ورودی دسترسی داشتند، سطوح پایین‌تری از هورمون استرس کورتیزول را در مدفوع خود داشتند که نشان‌دهنده کاهش استرس است. اسب ها باید بتوانند به منابع آب و غذای خود دسترسی داشته باشند، حتی زمانی که از پناهگاه خود در شرایط نامساعد جوی استفاده می کنند. داشتن دو منبع آب و ایستگاه تغذیه در زمستان، هم در داخل و هم در خارج از پناهگاه را در نظر بگیرید.

پوشاندن با پتو (پتو پوشی)

بسیاری از صاحبان اسب ها زمانی که دمای محیط به زیر محدوده راحت می رسد، اسب های خود را پتو می پوشانند. با این حال، آنچه که انسان ها به عنوان هوای سرد درک می کنند با آنچه اسب ها تجربه می کنند بسیار متفاوت است. به نظر می رسد که اسب ها تحمل بیشتری در برابر سرما بین 10 تا منفی 10 درجه سانتیگراد دارند. در مطالعه‌ای که ترجیح اسب‌ها برای پوشاندن پتو را ارزیابی کرد، اسب‌ها از نمادها برای بیان ترجیح خود استفاده کردند. در دماهای کمتر از منفی 10 درجه سانتیگراد ( 14 درجه فارنهایت)، 80 تا 90 درصد اسب ها پتو را انتخاب کردند. هنگامی که دما بین منفی 10 درجه سانتیگراد تا 0 درجه سانتیگراد (14 درجه فارنهایت تا 32 درجه فارنهایت) بود، ترجیح برای پوشش تحت تأثیر عوامل دیگری از جمله باد و باران بود. در دمای بالای 10 درجه سانتیگراد (50 درجه فارنهایت)، اکثر اسبها ترجیح می دهند بدون پتو باشند. این تحقیق نشان می دهد که سطح راحتی اسب ها در هوای سرد ممکن است با تصور ما از راحتی آنها متفاوت باشد. ترجیح آنها برای پوشش نه تنها تحت تأثیر دما بلکه تحت تأثیر باران و سرعت باد قرار می گیرد.

توصیه می شود اسب ها را زمانی که دما به کمتر از منفی 10 درجه سانتیگراد کاهش می یابد پتو بپوشانید و هنگام انتخاب پتو در دماهای گرم تر، باد و باران را در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که پوشش پتو بر نیازهای انرژی غذایی اسب در طول زمستان تأثیر می گذارد زیرا آنها برای حفظ دمای بدن خود نیاز به سوزاندن کالری کمتری دارند. یک مطالعه، اسب‌های پتودار را با اسب‌های بدون پتو در غرب ایالات متحده (ویسکانسین) مقایسه کرد. مصرف ماده خشک یونجه با انتخاب آزاد بین گروه‌ها متفاوت بود. اسب‌های پتوشده 2/31 درصد وزن بدن را مصرف کردند در حالی که اسب‌های بدون پتو 2/51 درصد وزن بدن را مصرف کردند، که نشان دهنده تفاوت 8 درصدی در مصرف یونجه است. با در نظر گرفتن یک اسب 500 کیلوگرمی، این تفاوت نشان دهنده 1 کیلوگرم یونجه کمتر در روز (بر اساس ماده خشک) هنگام پوشاندن است.

نکات کلیدی برای تغذیه اسب در زمستان

 • به مقدار زیادی علوفه تغذیه کنید (1/5 تا 3 درصد وزن بدن بسته به شرایط بدن).
 • اطمینان حاصل کنید که اسب شما مقدار زیادی آب می نوشد (آب گرم و نمک تغذیه، نوشیدن را تشویق می کند).
 • مصرف روغن، تفاله چغندر و پلت علوفه ای گرم خیس شده برای اسب هایی که نیاز به افزایش وزن دارند یا دندان های ضعیفی دارند.
 • امتیاز وضعیت بدن به صورت هفتگی برای ردیابی و اندازه گیری تغییرات در ترکیب چربی انجام شود.